Zo senzácie sa stáva štandard. Toto nás čaká najbližšie mesiace s umelou inteligenciou

15. februára 2024

Zo senzácie sa stáva štandard. Toto nás čaká najbližšie mesiace s umelou inteligenciou

Rok 2023 priniesol do našich životov opäť množstvo noviniek. Ako by som ho nazval? Odo mňa by určite dostal nálepku „rok umelej inteligencie“!

Technológia AI sa totiž vyvíjala pozoruhodným tempom, našla využitie v mnohých odvetviach a hlavne, stala sa jednoducho dostupnou pre širokú verejnosť. Navyše, vzniklo množstvo nových start-upov a zaujímavé veci sa diali aj na poli štátov a inštitúcií. Aké TOP zaujímavosti sa vo svete AI udiali?

Napríklad, EÚ pripravila historicky prvý súbor pravidiel na reguláciu AI na svete ako „AI act“, pričom obdobné dokumenty pripravujú už aj ďalšie štáty. Ku koncu roka nás zase zaujal vývoj nového AI chatbota kontroverzným podnikateľom Elonom Muskom či chaotické vyhodenie a znovu-prijatie šéfa OpenAI Sama Altmana, sprevádzané množstvom špekulácií. Suma sumárum, nuda to určite nebola!

Rok 2023 však skončil a začal nový. Po hlave mi teda pobehuje viacero otázok:

  • „Čo môžeme od AI očakávať v roku 2024?“
  • „Bude si aj naďalej raziť rýchle tempo alebo spomalí a zistíme, že aj tento boom bol prehnaný“?
  • „A ktoré odvetvia budú vlastne z AI ťažiť najviac?“

Tak čo myslíte? Pri svojom zamýšľaní sa nad odpoveďami som dal dokopy svojich 5 favoritov.

  1. REGULÁCIA, REGULÁCIA A ZNOVA REGULÁCIA

O regulácie AI v podstate počúvame už od jej vzniku, doposiaľ však išlo vždy len o akési teórie. Skvelé je, že prvé skutočné a komplexnejšie pravidlá pre jej používanie a vývoj by sa mali dostať do praxe práve tento rok. Už spomínaný AI ACT totiž tento rok čaká hlasovanie v Európskom parlamente. A veru, práve to nám možno ukáže, akým smerom sa budú uberať regulácie aj v ďalších krajinách.

Čo myslíte? Budú chcieť vládni predstavitelia využívanie AI obmedziť? Alebo naopak, nechajú jej voľný priebeh, umožnia rýchlejší vývoj a potenciálne bezpečnostné riziká nechajú na náhodu? Myslím si, že názory jednotlivých krajín budú rozdielne. Odpovede na tieto otázky nám však ukáže až čas. Jasné je však to, že AI bude aj tento rok segmentom, ktorý sa oplatí sledovať!

  • ZDRAVOTNÍCTVO: OD PREVENCIE, CEZ DIAGNÓZU, AŽ PO LIEČBU

AI v zdravotníctve som sa venoval aj v samostatnom blogu. Určite vás preto neprekvapí, že veľké nádeje do nej vkladám aj v roku 2024. Navyše, aj vďaka práci v InoCloud viem, že práve v tejto oblasti v poslednej dobe vzniklo množstvo nádejných projektov. Bodaj by sa aspoň malé percento z nich dostalo do reálneho užívania! Bol by to veru obrovský pokrok! 

Všetci sa totiž určite zhodneme na tom, že slovenské zdravotníctvo as momentálne borí s viacerými problémami a akúkoľvek pomoc potrebujeme ako soľ. Pravdou je, že technológie na báze AI, ktoré vedia pomôcť s diagnostikou, personalizovanou liečbou alebo včasnou prevenciou, využívame už aj teraz. Postupom času sa však očakáva ich zlacnenie a lepšia dostupnosť. Čo to znamená? Ich implementácia do zdravotníctva by sa tak mala premeniť z úvodnej senzácie na štandard.

  • ĎALŠÍ BOOM GENERATÍVNEJ AI

Aká oblasť AI si v roku 2023 ukrojila najväčší kusisko pozornosti? Jednoznačne to bola tá generatívna! A myslím si, že je to práve tým, že je najviac prístupná. Dnes si už vie každý z nás nechať napísať text či vygenerovať obrázok na pár klikov. Jediným limitom býva kreativita. Vývojári neustále vychytávajú muchy a finálne produkty sú čoraz uveriteľnejšie a dokonalejšie.

A čo rok 2024? Čo od neho môžeme očakávať? Určite to budú pokroky už aj v generovaní videa či hlasu, a tiež postupné prepájanie týchto technológií do veľkých kreatívnych platforiem. Pre kreatívcov sa tak otvoria obrovské možnosti. A pre naše školstvo zase veľká výzva v podobe potreby aktívnej výučby kritického myslenia a rozlišovania tých správnych informácií a zdrojov. A v neposlednom rade, firmy budú klásť čoraz väčší dôraz na monetizáciu a investorom budú chcieť dokázať, že veľké investície nie sú vôbec na škodu. Ba čo viac, tie do generatívnej AI môžu byť naozaj profitabilné. Vo výsledku tak môžeme očakávať aj viac platených služieb

  • KAŽDODENNÁ INTERAKCIA S APLIKÁCIAMI

S AI sa už začali hrať všetci veľkí softwaroví hráči. V tomto roku teda môžeme určite očakávať aj aktívne zavádzanie ich výmyslov do praxe. Zoberte si napr. Adobe ako výrobcu populárnych grafických programov ako je Photoshop či Illustrator. Už minulý rok zaviedol viacero funkcií poháňaných AI, ktoré výrazne uľahčujú prácu v týchto programoch. A veru, užívatelia si ich veľmi rýchlo obľúbili! A je jasné, že podobné funkcie môžeme už čoskoro očakávať aj v Office od Microsoftu (ktorý ich už mimochodom predviedol na svojej konferencii), ale aj v aplikáciách od Google či na sociálnych sieťach.  

Čo je na tom zaujímavé? Tieto nové funkcie si možno na prvý pohľad ani nevšimnete. Verte však, že jednoznačne vylepšia váš užívateľský zážitok! Lebo presne taká je AI. Nemusí byť vždy bombastická a meniť svet. Krásne je na nej to, že občas len jednoducho zlepšuje a zjednodušuje procesy a šetrí náš čas aj nervy. A očakávam už len to, že tento rok sa to všetko bude diať opäť rýchlejšie, ako doteraz.

  • EFEKTÍVNEJŠIE ŠKOLSTVO

Nebojte sa, nezabudol som ani na vzdelávanie. Aj tu už má AI svoje nezastupiteľné miesto, pričom práve táto oblasť je opradená nielen pozitívami, ale aj obavami učiteľov či rodičov. Tak či onak, AI v školstve môže byť už dnes využívaná na doplnenie tradičného vzdelávacieho systému, a to napríklad individuálnym doučovaním každého študenta. A to naozaj veľmi efektívne!

Myslím si, že tento rok budeme svedkami ďalšieho rozvoja AI vo vzdelávaní, a to práve vďaka strojovému učeniu. Práve to by mohlo umožniť „doučovateľovi“ vo forme AI prispôsobiť sa konkrétnemu štýlu učenia sa daného študenta a poskytnúť mu účinnejšie inštrukcie ušité na mieru.

  • SLOVENSKO VYUŽIJE SVOJ POTENCIÁL A PREDSTAVÍ ZAUJÍMAVÉ PROJEKTY A STARTUPY

Na záver pridávam ešte tento posledný, bonusový šiesty bod. A to aj napriek tomu, že zatiaľ je len mojím prianím. Ale predsa ho tu dám! Prečo?

Verím (a viem), že u nás na Slovensku máme množstvo šikovných ľudí, ktorí už teraz pracujú na pozoruhodných projektoch, o ktorých z času na čas počujeme aj z médií. Tak čo keby bol práve rok 2024 tým, kedy sa to začne diať oveľa častejšie? Držme si palce!