• Online diskusie s europoslancami

    Kancelária Európskeho Parlamentu na Slovensku

Doba onlinová

Neoddeliteľnou súčasťou práce Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je organizácia diskusií slovenských europoslancov s rôznymi stakeholderskými skupinami na Slovensku. Patria medzi nich študenti stredných a vysokých škôl, ale aj predstavitelia odbornej verejnosti či štátnej správy.

Žiaľ, pandémia Covid-19 v roku 2020 situáciu skomplikovala a realizovať diskusie formou osobných stretnutí nebolo možné. Netrvalo však dlho a všetky pripravované podujatia sme presunuli do online priestoru. Začali pracovať najskôr formou onlinových či hybridných podujatí, pri ktorých bola časť spíkrov v štúdiu a časť pripojená online a postupne sme vytvorili pre Kanceláriu Európskeho parlamentu na Slovensku virtuálne štúdio na realizáciu svojich podujatí.

Diskusie, ktoré sme organizovali

Európa v klimatickej pohotovosti

Poslanci Európskeho parlamentu – Michal Wiezik (EPP), Ivan Štefanec (EPP), Rober Hajšel (S&D), Martin Hojsík (Renew Europe), diskutovali s desiatkou kľúčových stakeholderov z rôznych oblastí, medzi ktorými napr. Juraj Melichár, Koordinátor, Priatelia Zeme-CEPA, Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory,
Daniel Ács, Bioeconomy Cluster, Petra Csefalvayová, spoluzakladateľka, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o. z., Natalia Barter, Director, Head of Client Strategy, CBRE, Peter Robl, predseda správnej rady, Budovy pre budúcnosť a ďalší.

Diskusia bola rozdelená do troch tematických blokov o aktuálnych témach týkajúcich sa životného prostredia:

– Úloha ekosystémov a biodiverzity v klimaticky neutrálnej Európe
– Cirkulárna ekonomika v slovenskej/európskej praxi
– Význam a vplyv výstavby a obnovy budov na životné prostredie

Online diskusiu sledovalo takmer 1200 študentov vysokých škôl, ako aj ďalšie stovky sledovateľov v rámci live stremu cez viaceré kanály.
Dosah diskusie sme podporili mediálnymi spoluprácami s Denníkom N, portálom aktuality.sk a refresher.sk.

Galéria

Sacharovova cena 2020: Európsky parlament a ľudské práva

Diskusia pripravená v spolupráci s Právnickou fakultou Trnavskej univerzity, pri príležitosti odovzdania Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2020 bieloruskej opozícii. Diskusiu s eroposlankyňou Miriam Lexmann (EPP) a europoslancom Michalom Šimečkom (RE) na tému ľudských práv a slobody myslenia moderoval redaktor Denníka N Mirek Toda a sledovalo ju online vyše 1,5 tisíc študentov a čitateľov Denníka N.

  • Virtuálne štúdio

    ako sa zorientovať medzi dezinformáciami a pravdou

Fake news – ako sa zorientovať medzi dezinformáciami a pravdou?


Prvá diskusia Kancelárie Európskeho parlamentu realizovaná formou virtuálneho štúdia. Diskusia bola primárne zameraná na študentov stredných škôl, ktorých sa zúčastnilo viac ako dve tisícky z vyše 50 stredných škôl z celého Slovenska. Na atraktivite jej pridalo nielen technické riešenie, ale aj úvod do problematiky od rovesníkov z OZ Zvoľ si info. Nasledovala moderovaná diskusia pod taktovkou Vladimíra Šnídla, redaktora Denníka N, ktorý sa dlhodobo venuje téme dezinformácií. Účastníkmi diskusie boli okrem europoslancov (Lucia Ďuriš Nicholsonová (ECR), Vladimír Bilčík (EPP)aj ďalší odborníci na dezinformácie – Peter Jančarík, spoluzakladateľ portálu konspiratori.sk ci Karatína Klingová z globalneho think-tanku GLOBSEC, ktorý si na záver pripravil pre študentov aj interaktívny kvíz o EÚ. Informovanosť o téme sme podporili aj mediálnymi partnerstvami s kľúčovými médiami s cielený dosahom na vybrané cieľové skupiny – Nový čas, topky.sk, aktuality.sk či noizz.sk.

Galéria

Čo sa nám podarilo dosiahnuť

Zapojenie poslancov EP

Do diskusií sa nám podarilo zapojiť mnoho poslancov európskeho parlamentu. Študenti tak mali možnosť rozprávať sa ľudmi ako sú: Michal Wiezik (EPP), Ivan Štefanec (EPP), Rober Hajšel (S&D), Martin Hojsík (Renew Europe), Miriam Lexmann (EPP), Michal Šimečka (RE), Lucia Ďuriš Nicholsonová (ECR), Vladimír Bilčík (EPP).

Livestreamy

z týchto 3 podujatí na YouTube a Facebooku sledovalo spolu viac než 4 600 účastníkov online.

Mediálne výstupy

O diskusiách písali online portály ako dennikn.sk, aktuality.sk a refresher.sk, noizz.sk a denník Nový čas.